Úgy tűnik, hogy az emberek felcserélhetően használják ezt a két szót. Tudjuk, hogy mind a motiváció, mind a fegyelem a kulcsa annak, hogy elérjünk valamit, amit akarunk, de van-e különbség a kettő között? Teljes mértékben.
Tisztázzuk a tényleges meghatározásokat, hogy tudjuk, miről beszélünk.
Fegyelem: edzd magad, hogy valamit ellenőrzött és szokásos módon tegyél.
Motiváció: egy adott módon való cselekvés vagy viselkedés oka vagy okai, vagy valaminek a vágya vagy hajlandósága; lelkesedés.
A különbség a kettő között
A motiváció nagyszerű kezdőrúgás, amikor arról van szó, hogy inspiráljon téged az életed megváltoztatására.
Az újonnan megtalált energia és lelkesedés rohanása arra készteti a leglustább embert, hogy álljon fel, és tegyen valamit. Csak egy probléma van. A motiváció gyakran rövid életű.
Január 1-jén mindenki megy az edzőterembe, de valószínűleg augusztusig nem fog tartani a lelkesedésük. Annyira hozzászoktunk az azonnali kielégüléshez, hogy ha nem érünk el elég gyorsan egy célt, az megöli motivációnk nagy részét.
Másrészt a fegyelmet sokkal nehezebb ápolni, mint a motivációt.
A fegyelem unalmas, nem kapsz tőle dopaminlöketet, és nem olyan romantikus, mint a rövid életű testvére. Sok erőfeszítéssel kell megépíteni. És bár az év első napján lehet, hogy nem jutsz el az edzőterembe, a jövőben továbbra is visszatérsz.
Nagyon jó lenne, ha a motivációra támaszkodhatnánk, hogy bármit is elérjünk az életben, de az életd így túl könnyű lenne így, igaz?
A szakadék áthidalása
A motiváció félelmetes; céllal létezik. Arra kényszerít minket, hogy cselekedjünk, a céljaink felé kormányozzunk, és úgy érezzük, hogy mi irányítunk. A motiváció szükséges, de a fegyelem is. Mivel alapvetően a motivációk unalmas unokatestvére, az emberek nem beszélnek róla annyit.
Míg a motiváció egyidő után elhalványul, a fegyelem tovább fog növekedni. Míg a motiváció egy eseményt ír le, a fegyelem egy életmódot ír le.
Bármi érdemleges elérése sok időt vesz igénybe. Az egyetlen módja annak, hogy ténylegesen elérjük, ha következetesek és szorgalmasak maradunk. A fegyelem pontosan ez. A kis és nagy feladatok, amelyeket naponta végzel, a produktív szokások, amelyeket kialakítasz, minden, amit a sikerhez vezető úton csinálsz.
Olyan ez, mint egy gyönyörű szobor megformálása. Ezerszer meg kell vésned a márványtömböt, mielőtt az az alatta megbúvó szoborrá válik. A motiváció arra késztet, hogy elkezdj valami szépet faragni, de a fegyelem megtart a helyes úton.
Akaraterő és szokásformálás
Mivel a fegyelem szinte teljes egészében a szokásformálástól és az akaraterőtől függ,döntő fontosságú, hogy tudjuk, hogyan működnek.
Ebben az összefüggésben az akaraterő alapvetően az a képesség, hogy ellenállj a rövid távú kísértéseknek és késztetéseknek a hosszú távú célok elérése érdekében.
Dr. Roy Baumeister rájött, hogy az akaraterőnk kimerülhet. Elmélete szerint azok a feladatok, amelyek arra késztetnek bennünket, hogy ellenálljunk a késztetéseknek és/vagy elvégezzük a dolgokat, amikor nem akarjuk megtenni őket, kifárasztják az “akaraterő-izmunkat”, és megnehezítik az újbóli használatát.
Szerencsére az akaraterőt úgy lehet gyakorolni, hogy rendszeresen, kis mértékben használjuk. Az önkontrollt étkezéssel is növelheted. Roy azt is felfedezte, hogy a glükóz felhasználható az akaraterő szintjének növelésére. A glükózban gazdag ételek közé tartozik a méz és a gyümölcsök, de az édességek is, amelyek nyilvánvalóan nem lehetnek az első lehetőség.
A szokásformálást már egy ideje tanulmányozzák, és sok könyvet olvashatsz el, hogy megismerd azt. Az “atomi szokások” és a “szokás ereje” az elsők, amelyek eszedbe juthatnak.
A szokásformálás témája túl összetett ahhoz, hogy ebben a rövid cikkben elmagyarázzuk, de a fent említett könyvek, valamint James Clear blogja nagyszerű módja az indulásnak!
Következtetés
Szükségünk van a motivációra, hogy elinduljunk, és szükségünk van a fegyelemre, hogy eljussunk oda.
Kezdd azzal, hogy a nagy célt falatnyi célokra vágod. Így minden összegyűjtött apró győzelem után kaphatsz egy kis motivációt, és megerősítheted a fegyelmezettségedet.
Soha ne hagyd ki a kialakítani kívánt szokást. Például, ha az a célod, hogy minden nap olvass, azon az egy napon, amikor nincs időd elolvasni 10 vagy 20 oldalt, olvass el legalább egyet. Ez fenntartja a sorozatot, ami a legfontosabb.
Folyamatosan gondold át a céljaidat és a tervezett folyamatot, hogy eljuss oda.
Fegyelmezettnek lenni nem divatos. Ez egy hosszú és problémás út, de az út megéri.
Kiegészítő: https://www.forbes.com/sites/quora/2018/06/14/five-daily-exercises-that-build-self-discipline/