Click here to show form

Vegán fehérje vagy állati fehérje

Melyik jobb: vegán vagy állati fehérje?

 

Az elegendő fehérje bevitel elengedhetetlen a mindennapi egészséghez és jóléthez. A fehérje fontos többek között az olyan kritikus folyamatokhoz, mint a sejtszerkezet, a növekedés, a sejtfolyamatok és az immunfunkció.

 

Ezért rendkívül fontos, hogy minden nap megfelelő mennyiségű fehérjéhez juss az étrendedben. A jó hír az, hogy a fehérjebevitelt vegán vagy állati fehérjéből is beszerezheted.

 

Vannak, akik azt állítják, hogy nincs különbség aközött, hogy állatokból vagy növényekből kapod-e a fehérjét, míg mások aztállítják, hogy az egyik jobb, mint a másik.

 

Itt megvitatjuk az egyes fehérjetípusok előnyeit és hátrányait, és melyiket kell belefoglalni az étrendbe.

 

Gyakran Ismételt Kérdések

 

Az állati fehérje jobb, mint a vegán fehérje?

A kutatások bebizonyították, hogy a növényi fehérjét nehezebb megemészteni, mint az állati fehérjét, ami azt jelenti, hogy a szervezet kevesebbet szív fel abból, amire szüksége van a növényi fehérjéből, bár a különbség minimális.

 

A növényi fehérje ugyanaz, mint az állati fehérje?

Az állati fehérjék és a növényi fehérjék közötti különbség általában az, hogy teljesek vagy hiányosak. Az állati fehérjék teljes értékű fehérjék, ezért tartalmazzák az étrendhez nélkülözhetetlen összes aminosavat. A növényi fehérjék gyakran hiányos fehérjeforrások. Vannak előnyei és hátrányai mind a hiányos, mind a teljes fehérjének.

 

Lehet-e izomzatot építeni növényi fehérjével?

A kizárólag növényi alapú, magas fehérjetartalmú étrend ugyanúgy támogatja a tömegnövekedést és az izomerőt az ellenállási edzésre adott reakcióként, mint egy állati fehérje alapú étrend.

 

Az aminosav-tartalom eltérő lehet

A fehérjék sok aminosavból állnak. Az emberi test körülbelül 20 félét használ fel fehérjék építésére, és bár a test maga is létrehozhat néhányat, a fennmaradó kilenc aminosavat az étrendből kell beszerezni.

 

A fehérjeforrások jelentősen eltérnek attól, hogy milyen típusú aminosavakat tartalmaznak.

 

Az állati fehérjék jól ismertek arról, hogy teljes fehérjéket biztosítanak, ami azt jelenti, hogy mind a kilenc aminosav benne van.

 

Egyes növényi fehérjék, mint például a földimogyoró, a búza és a bab, nem rendelkeznek ezen aminosavak egyikével, és hiányos fehérjéknek nevezik őket.

 

Egyes fehérjék, például a szójabab és a borsófehérjék azonban teljes értékű fehérjék, és gyakran használják őket fehérjeturmixokban.

 

Állati fehérje

 

Az előnyök

Amint azt már érintettem, az állati fehérjét teljesértékű fehérjét biztosítanak, ami azt jelenti, hogy nem kell attól tartanod, hogy a fennmaradó aminosavakat más élelmiszerekből szerezd be.

 

Nem csak ez, de könnyű állati fehérjét beszerezni a helyi szupermarketekben, online, vagy fehérjeporok vagy fehérjeszeletek részeként.

 

A hátrányok

Bár az állati fehérje minden bizonnyal hozzáférhetőbb, mint a teljes növényi alapú fehérjék, van néhány egészségtelen mellékhatás, ha túl sokat eszel ugyanazokból az állati fehérjékből.

 

Például, ha az állati fehérje nagy részét vörös húsból kapod, akkorérzékenyebb leszel a magasabb vérnyomásra és más egészségügyi problémákra.

 

Vegán fehérje

Az előnyök

A növényi alapú fehérjetartalmú étrend bizonyítottan segít csökkenteni a vérnyomást az állati fehérjével teli étrendekhez képest.

 

A tanulmányok azt is sugallták, hogy a vegetáriánus étrend segít csökkenteni a testsúlyt, csökkenti a koleszterinszintet, és csökkenti a szívbetegségek, a rák vagy a stroke kialakulásának esélyétazokhoz képest, akik húst esznek.

 

A növényi fehérje javíthatja a vércukorszint-szabályozást, és segíthet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében és megelőzésében.

 

A hátrányok

Mint említettük, a növényi alapú fehérjék egyetlen lehetséges hátránya, hogy a fehérjék hiányosak lehetnek. Ez azonban nem így van, ha bizonyos növényi fehérjékről, például a borsóról van szó, amelyek gyakran a vegetáriánus és vegán fehérje turmixok egyik fő összetevője.

 

Vegán fehérje vagy állati fehérje: összefoglaló

Összefoglalva, a választott fehérjeforrás valóban az egyedi igényeidtől és attól függ, hogy mit tartassz ésszerű mellékhatásnak.

 

Például, ha egyszerű módszereket keresel a teljes fehérje bejuttatására, és nem aggódsz túlságosan a túl sok vörös hús fogyasztásának lehetséges egészségügyi mellékhatásai miatt, akkor az állati eredetű fehérjetartalmú étrend lehet a megfelelő választás a számodra.

 

Alternatív megoldásként, ha hajlandó vagy megváltoztatni az étrendedet annak biztosítása érdekében, hogy megkapd az összes esszenciális aminosavat, és többek között a vérnyomásodat is meg akarod változtatni, akkor a vegán alapú fehérjetartalmú étrend jobb megoldás lehet.

Fel az izmot, le a zsírt! mobil alkalmazás személyi edző és táplálkozási tanácsadó egyben, havidíja kevesebb, mint egy kondibérlet, ráadásul a zsebedben is elfér!

TÖLTSD LE INGYENESEN

Megosztás:

Facebook
Pinterest
LinkedIn

Tartalomjegyzék

Kapcsolódó tartalmak

Hasznos a kardió a zsírégetéshez?

Hasznos a kardió a zsírégetéshez? Szükségem van kardióra a zsírégetéshez? Ezek a kérdések gyakran felmerülnek azok körében, akik a testsúlyukkal és alakformálással foglalkoznak. Sokan úgy

Elolvasom